Martin Smith

Martin Smith

Martin Smith jest angielskim wokalistą, gitarzystą, autorem tekstów i producentem. Smith był frontmanem zespołu chrześcijańskiego rocka i uwielbienia Delirious? Po rozwiązaniu zespołu w 2009 roku, Smith został artystą solowym.

W 1995 r. Smith i jego żona uczestniczyli w wypadku samochodowym, który prawie zakończył się śmiercią. Podczas tygodni rekonwalescencji Smith postanowił zostać profesjonalnym muzykiem. To zainspirowało go do napisania piosenki "August 30". W 1996 r. zespół, znany obecnie jako Delirious, stał się pełnoetatowym przedsięwzięciem. Zespół Smitha, Delirious?, stworzył jedne z najbardziej znanych piosenek w muzyce chrześcijańskiej, takie jak: "I Could Sing of Your Love Forever", "History Maker", "My Glorious", "Did You Feel the Mountains Tremble?", "Shout to the North", "Deeper", "Majesty (Here I Am)" i "What a Friend I've FoundZespół ogłosił, że pod koniec 2009 roku zrobi sobie przerwę, aby skupić się na sprawach, które są im bliskie. Smith powiedział, że chce spędzić czas z rodziną i poświęcić więcej czasu projektowi CompassionArt. CompassionArt, kierowany przez Smitha i jego żonę, jest organizacją charytatywną zajmującą się sztuką i rozwojem międzynarodowym. W styczniu 2009 r. wydała ona album "Various Artist", na którym Smith pojawił się w trzech utworach. Zespół Delirious potwierdził później, że po ostatnim koncercie w listopadzie 2009 roku definitywnie się rozpada.

W 2012 i 2013 roku Smith wydał niezależnie cztery EP-ki zatytułowane God's Great Dance Floor: Movements One through Four. Każda z EP-ek zawiera nowe utwory, których autorem lub współautorem jest Smith. W 2013 r. Smith wydał swoje pierwsze pełne albumy God's Great Dance Floor Step 01 i God's Great Dance Floor Step 02, z których każdy zawierał utwory z czterech EP-ek oraz nowe utwory. W 2014 r. wydał album Back to the start, w 2018 r. album koncertowy Love Song for a City, a w 2019 r. Iron Lung. Jego najnowszy album to Dancing in the Fire z 2022 roku.

Smith współpracował także z pozostałymi członkami Delirious? nad wydaną w 2007 roku książką I Could Sing of Your Love Forever: Stories, Reflections and Devotions. W 2011 r. wydał swoją autobiografię Delirious: The Autobiography of Martin Smith.